Zwierzyniec
Międzynarodowa rocznica powstania
Międzynarodowa rocznica powstania Drukuj
czwartek, 18 stycznia 2018 07:18

W najbliższą niedzielę w Zwierzyńcu odbędą się polsko-węgierskie obchody 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pamięć powstańców uczczą wspólnie kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i szkół, mieszkańcy gminy oraz delegacja Ambasady Republiki Węgierskiej.

Uroczystość rozpocznie się 21 stycznia o 15.00 przy Kościele na Wodzie, gdzie uczestnicy będą się modlić w intencji ofiar powstania, a potem przejdą pod pomniki polskich i węgierskich powstańców. Dalsza część obchodów odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w asyście kompanii honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Po odegraniu hymnów, okolicznościowych przemówieniach i apelu poległych, pod pomnikami zostaną złożone wieńce i kwiaty.
Jedna z największych bitew powstania z 1863 roku rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej oddziałów rosyjskich powstańcy Marcina Lelewela-Borelowskiego wygrali potyczkę dzięki, m.in. powstańcom węgierskim, którymi dowodził major Edward Nyary.
Powstanie Styczniowe, które trwało od stycznia 1863 do jesieni 1864 roku, jest uznawane za największe polskie powstanie narodowe.
 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Sieć FTTH

baner_ftth

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie