Zwierzyniec
Patronackie święto z procesją na łódkach
Patronackie święto z procesją na łódkach Drukuj
poniedziałek, 21 maja 2018 09:01

Mieszkańcy Zwierzyńca w poniedziałek 21 maja obchodzą święto patrona "Kościółka na wodzie". To prawdopodobnie jedyna uroczystość w Europie, czy nawet na świecie, podczas które wierni biorą udział nie tylko w eucharystii, ale również w procesji w łódkach na wodzie.

Tegorocznym obchodom, które rozpoczną się o 18.00 w położonym na wyspie kościele filialnym św. Jana Nepomucena, będzie przewodniczyć ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej biskup Marian Rojek. Po mszy św. duchowni i wierni wsiądą do łódek, którymi popłyną wokół świątyni.

Zwierzyniecki kościółek, w którym odbywają się uroczystości należy do parafii Matki Bożej Królowej Polski. Został wzniesiony w latach 1741 - 1747 według projektu Jana Columbaniego, a jego fundatorami byli Tomasz i Teresa z Michowskich Zamoyscy. Jest to murowany kościół z mansardowym dachem i wnętrzem, do którego można dotrzeć przez most. Początkowo był używany jako kaplica, ale z czasem został powiększony o boczne skrzydła. Na szczególną uwagę zasługują późnobarokowa architektura oraz XVIII-wieczne polichromie Łukasza Smuglewicza.

Uroczystości odpustowe w "kościele na wodzie" są znane nie tylko w najbliższej okolicy. Przyjeżdżają na nie wierni z różnych miejsc w Polsce.
 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie