Zwierzyniec
156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego Drukuj
czwartek, 24 stycznia 2019 07:26
Tradycyjnie, w Zwierzyńcu odbędą się polsko-węgierskie obchody rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W niedzielę 27 stycznia 156. rocznicę rozpoczęcia niepodległościowego zrywu uczczą wspólnie kombatanci, przedstawiciele Ambasady Republiki Węgierskiej, władze samorządowe, a także delegacje szkolne i mieszkańcy gminy.

Wszyscy zbiorą się o 14.45 przy Kościele na Wodzie, gdzie gości powita burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman. Po przemówieniach, nawiązujących do wydarzeń ze stycznia 1863 roku i krótkiej modlitwie, uczestnicy obchodów przejdą z pochodniami pod pomniki powstańców, przy których złożą wieńce i kwiaty.
Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. I radca Ambasady Republiki Węgierskiej Miklos Ritecz, a także delegacja partnerskiego miasta Aba, w której składzie będą zastępca burmistrza Zoltan Takacs z małżonką Elvirą Kormany, sekretarz Erzsebet Eszterbauer oraz radna i dyrektor tamtejszej szkoły podstawowej Judit Fabian.

Powstanie Styczniowe, które trwało od stycznia 1863 do jesieni 1864 roku, jest uznawane za największe polskie powstanie narodowe, a jedna z największych bitew rozegrała się pod Panasówką w powiecie biłgorajskim. Mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej oddziałów rosyjskich powstańcy Marcina Lelewela-Borelowskiego wygrali potyczkę dzięki, m.in. powstańcom węgierskim, którymi dowodził major Edward Nyary.
plakat_2019
 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Sieć FTTH

baner_ftth

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie