Zwierzyniec
"Willa Rózin" przed spektaklem
"Willa Rózin" przed spektaklem Drukuj
poniedziałek, 02 września 2019 06:32

Bohaterką będzie Róża Zamoyska, na scenie obok profesjonalnych aktorów wystąpią amatorzy, a cała teatralna opowieść będzie umiejscowiona w przedwojennym i wojennym Zwierzyńcu.

Trwają przygotowania do spektaklu "Willa Rózin", którego reżyserem jest Bartłomiej Miernik z Fundacji "Banina" w Lublinie. W przedstawieniu wystąpi czwórka profesjonalnych aktorów oraz kilkoro amatorów, którzy zgłosili się na casting, organizowany w Kinie "Skarb" w Zwierzyńcu.

- To grupa naprawdę odważnych ludzi w wieku od 10 do 16 lat ze Zwierzyńca i Zamościa, w tym podopieczni miejscowego domu dziecka, co mnie szczególnie cieszy. Każdy z nich jest wyjątkowy i ma w sobie ogromny potencjał, który zechcemy wykorzystać w tym widowisku. Na zajęciach, które już rozpoczęliśmy, oprócz pracy nad scenariuszem, chcemy im dać dużo pewności siebie i przekonać, że w ich wieku teatr ma być zabawą, a nie obowiązkiem - mówi  Bartłomiej Miernik.

Próby do spektaklu będą się odbywać przez cały weekend i najbliższy tydzień, by efekty tej pracy zaprezentować w drugą niedzielę września.

Plenerowe widowisko "Willa Rózin" to historia Róży Zamoyskiej, opowiedziana poprzez dzieje willi od 1924 roku. Szczególne miejsce zajmują w nim lata 1938 - 39 oraz czasy wojny, w tym pomoc Róży Zamoyskiej niesiona dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu. W ten sposób autorzy pomysłu chcą zachęcić do wspomnień i upamiętnić wybitną postać bohaterki spektaklu.

Autorką scenariusza jest Marta Fortowska, kierownikiem produkcji Karolina Kaliszuk, a o scenografię i kostiumy zadba Karolina Inka Fischer. Wystąpią: Hubert Dyl, Monika Mielnicka, Nikola Palej i Adrian Tatrocki oraz młodzież ze Zwierzyńca i okolic.

Przygotowanie widowiska jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Działaj Lokalnie: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

Premiera spektaklu "Willa Rózin" w Zwierzyńcu, którą wspierają m.in. gmina oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu, jest planowana na 8 września.

Więcej na www.ias24.eu

 

Warto zobaczyć

Panoramy Zwierzyńca

logo-panoramy

Dla turysty

 

logo_it

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Słowackiego 2
22-470 Zwierzyniec

tel: 84 68 72 660

zapraszamy:

pn-pt: 8.00-16.00
w sezonie lipiec - sierpień: cały tydzień 8.00 - 16.00
e-mail: zokir@o2.pl

 


lozkoNoclegi

obszerna baza noclegowa Zwierzyńca i pobliskich miejscowości


Z A P R A S Z A M Y

Logowanie