Data publikacji: 2023-09-07, 8:06

Ilość wyświetleń: 121

Wystawa zdjęć rodziny Ulmów.


Odsłuchaj

Powrót

10 września 2023 roku w Markowej będzie miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów. Bohaterskich Polaków, którzy zostali w czasie II Wojny Światowej zamordowani za ukrywanie Żydów.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej na Podkarpaciu. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Zginęli wraz z ukrywanymi: Saulem Goldmanem, jego czterema synami: Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem Fejwelem, dwiema córkami i wnuczką Chaima Goldmana z Markowej – Leą Didner z córką Reszlą oraz Gołdą (Gienią) Grünfeld.  

Ekspozycję (z galerii poniżej) można także od 7 września br. w Galerii „Okno na Kulturę” w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 17) codziennie, od poniedziałku do niedzieli w godz. 11-19 aż do 15 października 2023 r. Wystawa jest elementem programu wydarzeń towarzyszących beatyfikacji Rodziny Ulmów.

WIęcej informacji na niepodlegla.gov.pl.

Galeria zdjęć


Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego