Data publikacji: 2023-11-06, 0:00

Ilość wyświetleń: 153

"Ratujemy Zabytkowe Nagrobki Zwierzynieckiego Cmentarza”


Odsłuchaj

Powrót


      Odwiedzający cmentarz w Zwierzyńcu ponownie zaskoczyli swoją hojnością. Podczas tegorocznej kwesty wrzucili do puszek wolontariuszy 12 tysięcy 301 złotych, co jest nowym rekordem w 16-letniej historii zwierzynieckiej zbiórki.- Przygotowując się do tegorocznej kwesty wierzyliśmy, że będzie udana, ale efekty nawet dla nas są zaskakujące, ponieważ w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem zebraliśmy więcej o prawie 20 procent. Najczęściej darczyńcy wrzucali do puszek banknoty 10-złotowe i 5-złotowe monety, ale była też jedna "dwusetka", cztery "setki" i kilkanaście banknotów o nominale 50 złotych, a także 5 euro i 34 eurocenty - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Joanna Borowiec-Szklarz, prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, które zorganizowało zbiórkę.

      W środę 1 listopada między 8.00 a 15.00 pieniądze zbierało 92 wolontariuszy, w tym m.in. członkowie Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca oraz dzieci i młodzież szkolna z opiekunami. Wśród kwestujących były burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman i sekretarz Edyta Wolanin, delegacje szkoły podstawowej i technikum oraz dzieci z przedszkola samorządowego. - Ci ostatni zbierali datki po raz pierwszy, ale pomysł okazał się na tyle trafiony, że przedszkolaki chcą być z nami także za rok - dodaje Joanna Borowiec-Szklarz.

      Jednocześnie dziękuje wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie, a darczyńcom za hojność i otwarte serca.

      Organizatorzy kwesty jeszcze nie rozstrzygnęli jak wykorzystają zebrane w tym roku pieniądze. Decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie pod koniec tego albo na początku 2024 roku.

      Za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki udało się odnowić nagrobek sióstr Weroniki z Łukaszewiczów i Florentyny z Jastrzębskich Kiwerskiej oraz tablicę Andrzeja Kobylińskiego z 1915 roku.

      W ratowaniu zabytków cmentarnych na zwierzynieckiej nekropolii można również pomóc wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca o numerze: 64 9644 1062 2005 6200 0198 0001 z tytułem przelewu: "Odnowienie zabytkowych nagrobków zwierzynieckiego cmentarza".

Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego