Data publikacji: 2023-11-21, 8:13

Ilość wyświetleń: 325

Będą nowe stawki podatkowe


Odsłuchaj

Powrót

Przyszłoroczne stawki podatków lokalnych w gminie Zwierzyniec będą wyższe niż teraz. Podczas sesji w czwartek 16 listopada radni zadecydowali o podwyżce średnio o 15 procent, czyli o stopień inflacji.

- Podobną decyzję rada miejska podjęła rok temu. Bez tego nie bylibyśmy w stanie zrealizować inwestycji, planowanych na 2024 rok. Na większość z nich pozyskaliśmy dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, ale w budżecie musimy zabezpieczyć środki na wkład własny. Mimo ambitnych planów inwestycyjnych nowe stawki zostały tak obliczone, by w miarę możliwości mieszkańcy jak najmniej je odczuli - przekonuje burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman.

Radni obniżyli cenę kwintala żyta, potrzebną do obliczenia podatku rolnego, a ustaloną przez Główny Urząd Statystyczny na poziomie 89 złotych 63 groszy, do 59 złotych. To oznacza, że stawka podatku rolnego w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 135 złotych do 147 złotych 50 groszy za hektar przeliczeniowy. - Stawki będą wyższe, ale wpływy z tego tytułu do budżetu nie będą znaczące, ponieważ około 40 procentów gruntów w naszej gminie to grunty najniższych klas, które są zwolnione z podatku rolnego - dodaje burmistrz Zwierzyńca.

Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie z obecnych 69 groszy do 79 groszy za metr kwadratowy, od budynków związanych z działalnością gospodarczą - z 26 złotych 64 groszy do 30 złotych 64 groszy, od gruntów związanych z działalnością gospodarczą - ze złotówki 4 groszy do złotówki 20 groszy, a od pozostałych gruntów - z 30 groszy na 35 groszy.

Stawki podatku od środków transportowych w przyszłym roku będą wyższe średnio o 5,44%, czyli o taki sam wskaźnik procentowy jak w ubiegłym roku.

Więcej informacji na ias24.eu.

Pixabay/ zdj. ilustracyjne

Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego