Data publikacji: 2024-01-23, 7:52

Ilość wyświetleń: 472

Chwała powstańcom


Odsłuchaj

Powrót

Zwierzyniec był ważnym miejscem na mapie wydarzeń, związanych z wybuchem Powstania Styczniowego. W niedzielę 21 stycznia pamięć bohaterów sprzed 161 lat uczcili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje instytucji i szkół oraz mieszkańcy. Rocznicowe spotkanie rozpoczęło się w Kościele na Wodzie. Nawiązując do wydarzeń z 1863 roku burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman przypomniała, że to w tym kościele 161 lat temu zebrali się ci, którym szczególnie bliska była wolność i niepodległość ojczyzny. - Niektórych bohaterów powstania można wymienić z imienia i nazwiska, ale trzeba pamiętać także o tysiącach bezimiennych, którzy z niesłabnącym przekonaniem i pewnością mówili: "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy" albo śpiewali "Kto przeżyje wolnym będzie, kto umiera wolnym już". Za tę wyśnioną, wymarzoną, wymodloną oddawali najlepsze lata swojego życia lub oddawali życie wołając, tak jak w chwili śmierci ma jor Edwardem Nyáry, "Niech żyje Polska". Gloria victis - chwała zwyciężonym, ale niepokonanym - mówiła burmistrz Kolman.

Po przemówieniach uczestnicy uroczystości odmówili krótką modlitwę, którą poprowadził wikariusz parafii w Zwierzyńcu ksiądz Tomasz Kąkol.

Potem przy dźwiękach Orkiestry Dętej ze Zwierzyńca delegacje przeszły pod pomniki powstańców, gdzie wybrzmiał apel poległych i pod którymi zostały złożone wieńce i kwiaty. Jeden z pomników jest poświęcony Polakom, natomiast drugi to tak zwany kopiejnik, czyli drewniana figura, stawiana na grobach węgierskich bohaterów, walczących po polskiej stronie w Powstaniu Styczniowym.

O oprawę wojskową uroczystości, z apelem poległych i salwą honorową, zadbała kompania honorowa 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa.

W imieniu gminnych władz samorządowych, oprócz burmistrz Urszuli Kolman, hołd powstańcom oddali przewodniczący rady miejskiej Wiesław Droździel i sekretarz gminy Edyta Wolanin.

Pamięć bohaterów powstańczego zrywu z 1863 roku uczcili również m.in.: poseł Małgorzata Gromadzka, starosta zamojski Stanisław Grześko, dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Zawiślak, także delegacje Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego i 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu, szkół, ochotniczych straży pożarnych, Nadleśnictwa Zwierzyniec, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca oraz gminy Tereszpol z wójtem Jackiem Pawlukiem.

Więcej informacji na ias24.eu.

Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego