Data publikacji: 2021-09-09, 13:31

Ilość wyświetleń: 79

Rodzinny rajd rowerowy


Odsłuchaj

Powrót

Pogoda wreszcie sobie przypomniała, że lato jeszcze się nie skończyło. To bardzo dobra wiadomość m.in. rowerzystów i organizatorów wrześniowych wypraw na dwóch kółkach. Jedną z takich wycieczek dla całych rodzin w najbliższy weekend organizuje Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu.

Rodzinna wycieczka odbędzie się w sobotę 11 września, ale chętni mogą się zapisywać tylko do piątku. Zgłoszenia są przyjmowane osobiście w zwierzynieckim centrum kultury albo telefonicznie pod numerem: 84 687 26 60.

"Rodzinna wycieczka rowerowa" zgodnie z nazwą będzie się odbywać łatwą trasą, w otoczeniu m.in. pięknych zakątków Roztoczańskiego Parku Narodowego. Cykliści wyjadą o 9.00 sprzed kościółka na wodzie w Zwierzyńcu i pojadą przez Floriankę na Kapliczną Górę w Górecku Kościelnym. Meta została wyznaczona przy bunkrze-ziemiance porucznika Konrada "Wira" Bartoszewskiego. Jesienią 2016 roku bunkier został zrekonstruowany. Znajdują się tutaj m.in. ławy, partyzancki stół, polska flaga i tablica przypominająca życiorys Bartoszewskiego.

Konrad "Wir" Bartoszewski, który był w tych okolicach dowódcą oddziału Armii Krajowej, jest uznawany za symbol walki i patriotyzmu, poświęcając dla dobra innych nawet swoją rodzinę. W lutym 1943 roku w Józefowie hitlerowcy rozstrzelali rodziców "Wira" Wacława i Janinę oraz siostrę Wienisławę. Bezpośrednim powodem mordu była akcja oddziału Czesława Mużacza, pseudonim "Selim", który z miejscowego posterunku żandarmerii odbił, aresztowanych dzień wcześniej, Konrada Bartoszewskiego i jego zastępcę Hieronima Miąca. Według legendy "Wir" obserwował te wydarzenia z pobliskich wzgórz, ale nie zdecydował się na atak, by nie dopuścić do śmierci innych mieszkańców Józefowa i partyzantów.

Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego