Data publikacji: 2021-09-09, 0:00

Ilość wyświetleń: 127

Rekonstrukcja historyczna obozowiska partyzanckiego


Odsłuchaj

Powrót

W najbliższą niedzielę trawnik przy Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu zamieni się w obóz partyzancki. Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Grenadiere" - Sekcja AK i WiN przygotowuje tu "żywą lekcję historii" na zlecenie Stowarzyszenia "Et Cetera".
- Współczesna młodzież uczy się historii II wojny światowej, ale za bardzo się nią nie interesuje, dlatego jej wiedza nie jest zbyt obszerna. Program lekcji w szkole jest tak skonstruowany, że możliwości rozszerzania konkretnych tematów są bardzo ograniczone, a my chcemy uzupełnić te braki. Do młodych ludzi najbardziej trafiają techniki obrazkowe, stąd pomysł zrekonstruowania obozowiska partyzanckiego przez grupę pasjonatów, której liderem jest człowiek o ogromnej wiedzy Piotr Krukowski - mówi Teresa Marcinkowska ze Stowarzyszenia "Et Cetera" w Zwierzyńcu.

Piotr Krukowski jest koordynatorem rekonstruktorów historycznych i prelegentem z zakresu umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia Wojska Polskiego w latach 1918 - 1921. Na co dzień pracuje jako kierownik Działu Militariów w Muzeum Narodowym w Lublinie. Jest również autorem książek o wojnie polsko - bolszewickiej 1919 -1920, m.in.: "Zamość 1920", "Nad Wieprzem 1920" czy "Bitwa Zamojska 1920". Obecnie pisze pracę doktorską, poświęconą "Umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu piechoty Wojska Polskiego w latach 1918 - 1921". Piotr Krukowski konsultował także kwestie mundurów i militariów na kilka planów filmowych.

W obozowisku, które zostanie otwarte w niedzielę 12 września o 13.00, będzie można obejrzeć nie tylko żołnierzy w mundurach z epoki i z bronią, ale również zabytkowy motocykl BMW R 75. W programie jest również wieczór pieśni patriotycznych, który zakończy historyczne spotkanie.

Organizatorzy zapraszają na nie szczególnie dzieci i młodzież, licząc, że będą im towarzyszyć dorośli goście, w tym turyści wypoczywający na Roztoczu.

Niedzielne wydarzenie "Leśnych droga do wolności - walka partyzanckich żołnierzy Zamojszczyzny o Polskę" jest współfinansowane ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Więcej informacji na ias24.eu.

Załączniki:

1. rekonstrukcja.png
Rekonstrukcja historyczna obozowiska partyzanckiego

Galeria zdjęć


Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego