Ilość wyświetleń: 10782

Ścieżki spacerowe, poznawcze i rowerowe


Odsłuchaj

Powrót

Dzięki swojemu położeniu Gmina Zwierzyniec stanowi doskonałą bazę dla tych, którzy chcą odpocząć wśród roztoczańskiej zieleni i lubią aktywnie spędzać wolny czas. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Zwierzyńca są ścieżki poznawcze, piesze szlaki turystyczne i trasy rowerowe oraz organizowane spływy kajakowe, przejażdżki konne bryczką i kuligi.

Piesze szlaki turystyczne

  1. Szlak Krawędziowy Roztocza – znaki czerwone
    Uchodzi za najpiękniejszy szlak. Wiedzie od Zwierzyńca do Suśca na długości 54 km. Najbardziej atrakcyjne miejsca to: osada leśna Florianka, Górecko Kościelne oraz rezerwat „Czartowe Pole”.
  2. Szlak Centralny Roztocza – znaki niebieskie
    Szlak przecina całe Roztocze Środkowe i Zachodnie. Trasa szlaku biegnie od Bełżca do Szastarki. Podstawowa długość szlaku: 143,5 km.
  3. Szlak roztoczański – znaki żółte
    Szlak o długości 58 km prowadzi ze Zwierzyńca do Bidaczowa w Kotlinie Sandomierskiej.
  4. Szlak im. A. Wachniewskiej – znaki zielone
    Obwodnica Roztoczańskiego Parku Narodowego o długości 67 km, która prowadzi ze Zwierzyńca poprzez Szewnię Dolną, Bondyrz, Górecko Kościelne do Florianki.
  5. Szlak łącznikowy (wariant szlaku centralnego) – znaki czarne
    Szlak o długości 12 km ze Zwierzyńca do Lipowca przechodzi przez najwyższe wniesienie Roztocza Zachodniego - Dąbrowa 344 m n.p.m. Doskonałe widoki na Puszczę Solską.
  6. Szlak partyzancki – znaki czerwone
    Szlak o długości 53 km prowadzi ze Szperówki do Krynic. Przecina Park w części północnej od leśniczówki Dębowiec do Wojdy, a następnie do Krasnobrodu.

Trasy rowerowe

Zwierzyniec to od dawnych czasów miejscowość wypoczynkowa. Otoczona ze wszech stron lasami tworzy idealne miejsce do wypoczynku. W dzisiejszych czasach najlepiej wypoczywać aktywnie - więc proponujemy odwiedzenie naszej miejscowości i zapoznanie się z okolicą np. z siodełka roweru.

Poniżej niektóre z propozycji, które ukażą Państwu uroki naszej okolicy.

Trasa do Florianki i Górecka Kościelnego nie wymaga specjalnej kondycji. Pętla 30km - wycieczka na 4-5godzin.

Ruszamy ze skrzyżowania ulic Browarnej i Wachniewskiej. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym na południowy – zachód ulicą Browarną. Mijamy Kościół na wyspie a dalej browar. Teraz prosto w ulicę Plażową, za chwilę po lewej Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego (należy kupić bilety na ścieżkę rowerową do Florianki). Dalej za znakami szlaku czerwonego do Stawów Echo i wieży widokowej przy ostoi Konika Polskiego. 100m za wieżą zostawiamy czerwony szlak rowerowy i mijając szlaban na 2,1 km wjeżdżamy na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego - od tej pory będziemy korzystać z żółtego szlaku rowerowego.

Po 4,5km docieramy do Florianki. Na 6,6km mamy po lewej Izbę Leśną, na 6,7km po prawej Dąb Florian. Na 7,0km szlak skręca w lewo a za zakrętem mamy Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Poruszając się nadal żółtym szlakiem docieramy do szlabanu, przy którym opuszczamy teren RPN. Na 11,6km jest skrzyżowanie w Górecku Starym, na którym kończy się żółty szlak rowerowy i tutaj musimy skręcić w prawo. Po 200m docieramy do skrzyżowania, przez które przejeżdżamy prosto. Za skrzyżowaniem prowadzą nas znaki szlaku zielonego. Na 12,8 km po lewej parking, od którego zaczyna się ścieżka dydaktyczna po Rezerwacie Szum. Jadąc dalej prosto za znakami zielonymi docieramy do Górecka Kościelnego. Warto dojechać do Kościoła pw. Św. Stanisława Biskupa i za kościołem skręcić w prawo w żwirową drogę, na końcu której mamy drewnianą kapliczkę na wodzie i aleję 600-letnich dębów. Najłatwiejszą drogą powrotną jest przejazd znaną nam już trasą przez Floriankę. Dla wymagających proponuję opcję przez Szozdy i Sochy ( UWAGA duże wzniesienie). Na 2,8km od kościoła w Górecku Kościelnym skręcamy na skrzyżowaniu w lewo ze szlaku zielonego na czerwony szlak rowerowy. Na 9,7km skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Zwierzyniec. Na 14km kościół i cmentarz w Sochach. Dalej przez las do Stawów Echo i Zwierzyńca szlakiem czerwonym.

Trasa do Krasnobrodu nie wymaga specjalnej kondycji. Pętla około 50km - wycieczka na cały dzień.

Ruszamy ze skrzyżowania ulic Wachniewskiej i Browarnej na wschód zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku rowerowego, po 600m docieramy do skrzyżowania i tu skręcamy w prawo. Po 200m szlak odbija w lewo w ul.Batalionów Chłopskich, jedziemy wzdłuż lasu, za chwilę UWAGA - niestrzeżony przejazd kolejowy. Docieramy do wsi Obrocz, na drodze asfaltowej skręcamy w prawo a na końcu wsi obieramy kierunek Krasnobród - cały czas towarzyszą nam znaki niebieskie. Wjeżdżamy na teren RPN, potem ukazuje nam się miejscowość Guciów. 8,6km - tutaj warto odwiedzić Zagrodę Guciów. Dalej Bondyrz a w nim drewniany młyn na rzece i przy nim świetna Knajpka Rybna 13,5km. Na 14,7km UWAGA - niebezpieczne skrzyżowanie w miejscowości Hutki, jedziemy prosto. Docieramy do miejsca, gdzie główna droga skręca w lewo na most na rzece. My jedziemy prosto zgodnie z niebieskim szlakiem rowerowym. Za chwilę las a za lasem zalew w Krasnobrodzie. Warto zobaczyć tutaj Rezerwat Święty Roch, ścieżkę edukacyjną dinozaury, Sanktuarium Maryjne i kaplicę nad cudownym źródełkiem.

Trasa Czarna Perła wymaga roweru górskiego i dobrego jego opanowania, duże przewyższenie około 100m. Pętla około 25km, czas przejazdu 4-5godzin. UWAGA na tej trasie niektóre znaczniki szlaku mają opis „MTB”.

Ruszamy ze skrzyżowania ulic Wachniewskiej i Browarnej na wschód zgodnie ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po 650m docieramy do skrzyżowania ze znakiem STOP - pokonujemy je na wprost. Na 1km przejazd kolejowy, zaraz za nim skręcamy w polną drogę, która po chwili doprowadzi nas nad jezioro i dalej przez mostek do wieży widokowej nad Zalewem Rudka. Dalej prosto a po 100m odbijamy w prawo w piaszczystą drogę. Po 200m docieramy do asfaltu i dalej w kierunku wschodnim do końca zabudowań. Na 2,5km skręcamy w lewo - szlak wkracza w las (miejscami piach jest tak grząski, że trzeba prowadzić rower). Teraz przed nami kilka wzniesień - pierwsze najwyższe Góra Kamienna. Po ok. 5km - miejscowość Żurawnica. Wyjeżdżamy na asfalt skręcając w prawo. Na końcu zabudowań przejazd kolejowy, przed nim zjeżdżamy na polną drogę i wzdłuż linii kolejowej docieramy do miejscowości Brody Duże. Tam przekraczamy tory - za torami ścieżka rowerowa biegnie po prawej stronie drogi - nią dotrzemy do Szczebrzeszyna. 200m za mostem na rzece Wieprz jest skrzyżowanie (UWAGA niebezpieczne miejsce), na którym skręcamy w lewo w ul. Klukowskiego. Za chwilę po prawej stronie źródlisko i pomnik świerszcza. Dalej poruszamy się asfaltem zgodnie ze znakami czerwonego szlaku rowerowego. Po drodze ciekawy kościół w Topólczy, który wybudowano jako cerkiew. Naprzeciw kościoła warto zobaczyć wąwóz lessowy. Za 2,3 km w miejscowości Wywłoczka skręcamy w lewo, zgodnie ze znakami szlaku czerwonego wracamy do Zwierzyńca. Po drodze mijamy cmentarz i osobliwą atrakcję Zwierzyńca - na ulicy Dębowej wyrasta na drodze potężne drzewo „Dąb Krzysztof”. Wjeżdżamy do Zwierzyńca. Czerwony szlak doprowadzi nas do punktu startu wycieczki.

W roku 2015 pod auspicjami m.in. Urzędu Miasta i Gminy Zwierzyniec ukaże się przewodnik rowerowy zawierający kilka propozycji nowych wycieczek z okolicy Zwierzyńca. Przewodnik będzie obejmował swoim zasięgiem całe Roztocze Środkowe

Tekst (trasy rowerowe): P. Łączkowski



 


Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego