Data publikacji: 2022-11-21, 0:00

Ilość wyświetleń: 174

Podatki na 2023 rok uchwalone


Odsłuchaj

Powrót

Przyszłoroczne stawki podatków lokalnych w gminie Zwierzyniec będą nieco wyższe niż teraz. Decyzje w tej sprawie zapadły na sesji rady miejskiej, która odbyła się w czwartek 17 listopada.

- Ogólna sytuacja gospodarcza odbiła się także na samorządach, dlatego podwyżki stawek podatkowych były nieuniknione. Rosną wydatki bieżące, ceny energii elektrycznej i paliw, płaca minimalna oraz inflacja. Ta obecnie wynosi prawie 18 procent, ale większość podatków lokalnych w przyszłym roku będzie wyższa o około 10 procent - tłumaczy burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman.

Podczas czwartkowej sesji radni obniżyli cenę kwintala żyta, ogłoszoną przez Główny Urząd Statystyczny z 74 złotych 5 groszy do 54 złotych. To oznacza, że w przyszłym roku podatek rolny wzrośnie z obecnych 120 złotych za hektar przeliczeniowy do 135 złotych.

Stawka podatku od budynków mieszkalnych będzie wyższa o 7 groszy i będzie wynosić 69 groszy za metr kwadratowy, a podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą zamiast obecnych 23 złotych 83 groszy będzie wynosił 26 złotych 64 grosze.

Podatek od gruntów związanych z działalnością gospodarczą wzrośnie z 93 groszy do złotówki i 4 groszy, a podatek od pozostałych gruntów z 27 groszy do 30 groszy.

Źródło: ias24.eu

Grafika: www.szkolneblogi.pl

Logotypu UE, Rzeczpospolitej Polskiej, województwa lubelskiego